Bērna vešana uz bērnudārzu ir lieliska pieredze un izaicinājums gan bērnam, gan viņa vecākiem. Tas ir saistīts ar īpašām emocijām un bailēm par to, kā mazulis tiks galā pilnīgi jaunā, nezināmā vidē. Bērnam, kurš visu laiku bijis kopā ar vecākiem, būs jāmeklē ceļš jaunā situācijā, starp jauniem cilvēkiem un jaunā vidē. Tomēr vairumā gadījumu tas ir nepieciešams un vienīgais risinājums, lai ļautu mammai vai tētim atgriezties darbā pēc grūtniecības un dzemdību atvaļinājuma. Lai adaptācijas process bērnudārzā noritētu pēc iespējas raiti, šim brīdim ir vērts sagatavoties jau iepriekš.

Kā sagatavot bērnu bērnudārzam? Dažas nedēļas pirms plānotās pirmās dienas iestādē pārrunājiet ar savu bērnu par to, ko sagaidīt. Varat arī lasīt viņam grāmatas, kuru varoņi atrodas līdzīgā situācijā. Pat ja jums šķiet, ka jūsu bērns ir pārāk jauns, lai saprastu, atcerieties, ka jūsu mazulis ir lielisks jūsu emociju un noskaņojuma lasītājs. Tāpēc centieties nesaspringt un akcentēt pozitīvo, piemēram, pastāstot bērnam, ka viņš satiks jaunus draugus un lieliski pavadīs laiku. Pārlieciniet savu bērnu, ka viņš dodas uz bērnudārzu, lai izklaidētos un satiktu jaunus bērnus.

Nakšņošana pie vecvecākiem, tantēm vai draugiem ir lielisks veids, kā pierast pie jaunām vietām. Bērns nebaidīsies aizmigt bērnistabā bez vecākiem un varēs spēlēties ar citiem. Drošā vietā pazīstamu cilvēku vidū viņš pamazām pieradīs pie šķiršanās no vecākiem.

Lasiet grāmatas vai klausieties stāstus par to, kā ir bērnudārzā. Runājiet ar savu bērnu par to, kā paiet diena, ko bērni tur dara, ko dara skolotāja tante. Atbalstiet mazuļa neatkarību, ieviešot dārziņa kārtību savā ikdienas rutīnā (piemēram, sāciet modināt mazuli ap to laiku, kad ceļaties uz bērnudārzu).

Mēģiniet vest bērnu pastaigāties netālu no bērnudārza. Iepazīstieties ar jauno maršrutu, apskatiet ēku un ieeju. Jūs varat apskatīties rotaļu laukumu un vērot, kā bērni spēlējas smilšu kastē vai pastaigājas. Šajā laikā mēģiniet pavadīt vairāk laika ar citiem bērniem rotaļu laukumā vai ciemos. Bērnam jāpierod satikties ar jauniem cilvēkiem un spēlēties ar citiem bērniem.

Ļaujiet bērnam spēlēt patstāvīgi. Ļaujiet viņam kādu laiku parūpēties par sevi un atrast kaut ko darīt vairākas reizes dienā. Viņš var spēlēties ar citu bērnu vai brāli un māsu bez vecāku iejaukšanās.

Ierobežojiet bērna nēsāšanu rokās, mēģiniet iemācīt bērnam ēst patstāvīgi pie kopīga galda, iemāciet viņam pašam aizmigt dienas laikā (nešūpojiet viņu, nedziediet utt.). Lai bērns pamazām pierod lietot podiņu.

Pietiekami laicīgi sāciet vākt apģērbu un aksesuārus bērnudārzam. Pārliecinieties, vai ir priekšmeti, kas jūsu bērnam īpaši patīk un kurus var ņemt līdzi uz iestādi. Tas varētu būt jūsu iecienītākais rotaļu lācītis vai sega.

Pakāpeniski pagariniet bērna uzturēšanās laiku bērnudārzā. Nav ieteicams sākt strādāt tajā pašā dienā, kad jūsu bērns pirmo reizi iet bērnudārzā. Ir vērts dot sev un bērnam laiku, lai pierastu pie jaunās situācijas. Ja iespējams, sāciet ar īsāku periodu. Nāciet pēc 2-3 stundām pēc bērna. Nesakiet viņam, ka atgriezīsieties pēc minūtes, nemelojiet viņam. Labāk ir konkrēti pateikt, ka atgriezīsieties pēc otrām brokastīm vai miega. Šajā posmā bērni nesaprot laika jēdzienu tādā pašā nozīmē kā pieaugušie, tāpēc "pēc 3 stundām" viņam nebūs skaidrs.

Esiet pacietīgi! Bērna sūtīšana bērnudārzā būs grūta gan jums, gan viņam. Dodiet sev un viņam laiku. Negaidiet, ka pirmajā dienā viss noritēs labi, lai gan tas arī var notikt. Turklāt krīzes var rasties arī vēlākos posmos. Jums jāuzticas bērnu iestādes darbiniekiem, ar kuriem sazinieties. Bieži gadās, ka bērni raud, kad mamma aiziet, un nomierinās, tiklīdz mamma vairs nav redzama. Ir svarīgi nepaildzināt šķiršanos, jo tad būs vēl grūtāk gan bērnam, gan vecākam. Pirmajās dienās mazulis raudās, bet, kad sapratīs, ka mamma vai tētis vienmēr atgriezīsies pēc viņa, viņš pārstās baidīties. Tomēr tas prasa laiku.

Bērnudārzs ir iespēja bērnam attīstīties un kļūt patstāvīgam. Centieties mājās uzturēt pēc iespējas vairāk bērndārziņa rituālu. Ja jūsu bērns pēc ēšanas dārziņā mazgā rokas, ēd viens pie galda vai sēž uz podiņa, dariet to pašu mājās. Māja un bērnu dārzs nebūs divas atsevišķas pasaules, bet gan viena otru papildinošas vietas, kas ļaus bērnam mierīgi virzīties uz priekšu un attīstīties. Katrs bērns pielāgojas savā laikā. Kādam pietiek ar nedēļu, citam ar vairākiem mēnešiem. Esiet mierīgi un pacietīgi!

Daži bērnudārzi sagatavo nepieciešamo piederumu sarakstus vecākiem, bet ne visi. Tāpēc, iespējams, šie padomi jums noderēs.

Kam vajadzētu būt bērnudārzam nepieciešamo lietu sarakstā?

1) Apavi. Iekšpelpās jābūt maiņas apaviem visai dienai (lai gan dažās vietās viņiem ir atļauts valkāt neslīdošas zeķes). Izvēloties apavus, pārliecinieties, ka tie ir viegli un ar labu ventilāciju, jo mazulis tajos pavadīs daudzas stundas. Zolei jābūt neslīdošai un elastīgai, un papēdim labi jāpieguļ.

2) Pārģērbšanās - savāciet vairākus apģērba komplektus (katrā jāiekļauj: bodijs vai T-krekls, blūze, šorti, zeķes un biksītes - ja bērns jau ir bez autiņbiksītēm). Tie noderēs, piemēram, kad mazais sasmērējas ēdienreizes vai mākslas nodarbības laikā. Pielāgojiet tos atbilstoši sezonai.

3) Higiēnas preces – ja jūsu bērns lieto autiņbiksītes, jums būs jāņem līdzi autiņbiksītes. Dažas iestādes var arī lūgt vecākiem nodrošināt mitrās un parastas salvetes, papīra dvieļus, šķidrās ziepes un citus higiēnas līdzekļus.

4) Gultas veļa un pidžamas - pirms iegādes jāpaskatās, kāda kārtība ir noteikta konkrētajā bērnudārzā. Parasti gultas veļu un piederumus nodrošina iestāde, taču dažreiz vecākiem ir jāņem līdzi savs gultas veļas komplekts.

5) Kas vēl varētu būt vajadzīgs bērnudārzā? Dažās privātajās iestādēs bērniem līdzi jāņem pirmās un otrās brokastis un pēcpusdienas uzkodas. Ja bērnudārzā, uz kuru sūtāt bērnu, ir tāda pati situācija, jums būs jāiegādājas pusdienu kastīte un ūdens pudele. Izvēloties tos, pievērsiet uzmanību tam, vai tie nesatur BPA un ir piemēroti saskarei ar pārtiku. Vēršam uzmanību, ka par bērnu ēdināšanu atbild izglītības iestādes vadītājs, un katrai iestādei ir tiesības noteikt gatavo ēdienu pasniegšanas veidu, kas nodrošinātu pārtikas drošību un kvalitāti.

Ja bērnudārzā saņēmāt sarakstu ar nepieciešamajām lietām, tad vediet bērnu iepirkties un ļaujiet viņam izvēlēties vismaz kaut ko no šī komplekta. Piedāvājiet bērnam izvēlēties no divuiem priekšmetiem: piemēram, vai viņš vēlas gulēt ar rotaļu lācīti vai ar dinozauru?  Ja mēs ierobežosim izvēli, tas dos labāku efektu.

Neaizmirstiet nomarķēt visas lietas, ko mazulis ņem līdzi uz bērnudārzu. Veikalos var atrast dažādas uzlīmes uz ikdienas lietām un termobirkas uz apģērba, kur var norādīt bērna vārdu (un/vai uzvārdu), taču izgatavot marķējumus nav grūti arī pašu spēkiem.


[pēc preses materiāliem]